Przeskocz do treści

Nauka

W ramach dociekań naukowych podjęliśmy działania zmierzające do odpowiedzi na pytanie o aktualny stan zdrowia i postawy ciała dzieci i młodzieży powiatu myślenickiego. Cyklicznie prowadzimy badania postawy ciała dzieci w wieku przedszkolnym. Dzięki zaangażowaniu i zainteresowaniu nauczycieli wychowania fizycznego ciągle monitorujemy rozwój postawy ciała w szkołach podstawowych i gimnazjach powiatu i gminy Myślenice.

1. Uczestniczyliśmy w badaniach postawy ciała młodzieży gimnazjalnej w latach 2003-2005. Owocem było opracowanie opublikowane w ramach IX Międzynarodowego Interdyscyplinarnego Kongresu Naukowego „Skoliozy idiopatyczne – współczesne zasady diagnostyki i leczenia Warszawa 27-28 Listopada 2009 r. pracy pt. Ewaluacja zmian postawy ciała młodzieży w wieku gimnazjalnym w dwuletnim okresie obserwacji” autorstwa Janusz M., Ridan T., Siatka M.
2. Uczestniczyliśmy w realizacji projektu „Promocja zdrowia i profilaktyka chorób cywilizacyjnych w praktyce” samorządu terytorialnego finansowanego z mechanizmu finansowego EOG na przykładzie powiatu myślenickiego w latach 2008-2011. Owocem prac jest kilka publikacji na konferencjach i kongresach naukowych.
3. Zajmujemy się analizą sytuacji zdrowotnej sportowców o różnym poziomie zaawansowania, od klasy mistrzowskiej międzynarodowej (zawodnicy judo, karate, piłki ręcznej), do sportu amatorskiego i uczniowskiego (pływanie, kolarstwo) w zależności od rodzaju i struktury obciążeń treningowych.
4. Prowadzimy badania, szukając odpowiedzi o uwarunkowania treningu równowagi i dystrybucji środka ciężkości ciała.
5. Na bieżąco monitorujemy efektywność terapii pacjentów z bólami kręgosłupa za pomocą różnorodnych metod fizjoterapii.

Nauka a profilaktyka wad postawy

Gromadzenie wyników badań na temat wad postawy u młodych osób i nie tylko pozwala nam na dobieranie najlepszych metod pracy z takimi problemami. Dzięki temu możemy działać sprawnie, dbając o bezpieczeństwo i zdrowie pacjentów. Regularnie przeprowadzamy liczne badania i realizujemy projekty, które skutkują wydaniem cennych publikacji, pełnych wartościowej wiedzy. Takie działania pozwalają naszym pracownikom na rozwijanie swoich umiejętności, co w przypadku profesjonalnej fizjoterapii ma ogromne znaczenie. Nie są to jednak jedyne czynności, które wpływają na jakość świadczonych usług. Zajmujemy się także edukowaniem najmłodszych w ramach profilaktyki. Dzięki temu można zapobiegać wystąpieniu wad postawy, na przykład poprzez wskazanie, jakie nawyki mogą negatywnie wpływać na kręgosłup.

Współpracujemy z różnymi instytucjami, stale poszerzając naszą wiedzę. Prowadzone badania zwykle obejmują dzieci i młodzież, co pozwala na przeciwdziałanie problemom zdrowotnych u właśnie tej grupy osób. Nie oznacza to jednak, że nie współpracujemy również z dorosłymi. Przeprowadzamy zabiegi także w ich przypadku, pozwalając na złagodzenie uciążliwego i przewlekłego bólu związanego z niewłaściwym trybem życia. Dobieramy odpowiednie techniki do danego przypadku, co pozwala na walkę z problemem we właściwy sposób.